menu close menu

Popis trasy MTB

Bikeři obdrží štafetu od běžců, a vydají se ve šlépějích svých kolegů a záhy zmizí v lese… aby z něj stejně jako běžci vyjeli až do cíle. Trasa je unikátní tím, že nekříží žádnou silnici a nevjíždí do žádné obce.  Celou dobu se pojede v lese, jen párkrát bude „líznut“ okraj a bahno oklepáno na pár metrech asfaltu. Jinak bikery čeká 30 km po lese s převýšením cca 450 m, takže nudit se věříme nebudou. Charakter první třetiny je XC, druhá je spíše línější XCM a závěr je opět XC.

Trasa je koncipována tak, aby ji zvládl pokud možno každý. Nicméně přeci jen obsahuje několik náročnějších pasáží, u kterých méně technicky či fyzicky zdatným bikerům či bikerkám doporučujeme sesednout a vláčet bike raději pěšky… .

Každý biker či bikerka musí mít po celou dobu výskytu na trati nasazenu a zapnutu vhodnou helmu, jinak bude celý tým diskvalifikován!

Pro rok 2021 bylo přistoupeno k úpravě trasy MTB – viz mapka níže.

Trasa je zakreselna na níže uvedené mapce (kliknětě pro zvětšení). Součástí mapy jsou i pojmenované techničtější pasáže (značeno černou čárkovanou čárou), které budou závodnicky i divácky atraktivní :).

Mapový podklad pro zákres trasy byl použit s laskavým svolením Seznam.cz (Mapy.cz).

Popis trasy

Start proběhne v oblasti choceňského softballového stadionu, kde Vám předá štafetu běžkyně či běžec. Odtud vyrazíte směrem k mostu přes řeku Orlici, za kterým odbočíte doprava a hned zase doprava, podjedete most a pojedete po „pěšině“ okolo řeky až k místu, odkud vyjedete mírným svahem ke vstupu do lesa, profrčíte tunýlkem pod tratí a vyjedete k Prokopu, od kterého budete ještě chvilku mírně stoupat. Následuje kus po rovině a mírně z kopce až na Velkou verandu, kde odbočíte doprava a v zápětí, po asi 50 m doleva. Čeká vás první náročný úsek, v tomto případě prudký a tím i fyzicky a technicky náročný výjezd „Bahenní stojka„. Hned na kopci vás čeká obrátka vlevo a vlevo a následně nastoupené převýšení sjedete druhým náročným úsekem „No choice„. Technicky náročnější pasáž je krátká, kdo se na ni nebude cítit, rychle seběhne (pokuste se prosím neplést zkušenějším bikerům).

No choice vás vyplivne opět na Velkou verandu  (mýtina), kde odbočíte doprava po cestě k lesní silničce Formance, kterou přejedete a lesní cesta vás přibližně po 800 metrech mírně svažitého terénu přivede k místu, kde odbočuje pěšinka ke studánce. Po této pěšince odbočíte doprava, zvládnete technickou pasáž „schod“ a absolvujete mírné stoupání lesní cestičkou až narazíte na standardní lesní cestu, po které odbočíte doleva. Tato cesta vás po nějaké době přivede o cca 40 výškových metrů výš, na již jednou dotčenou Formanku.

Po Formance pohodlně dostoupete dalších pár metrů, abyste asi po 300 m odbočili vlevo a většinu nastoupené výšky ztratili zvlněným single trailem „Roll’n’roll“ (kameny bohužel chybí) lesním úbočím, který vás přivede na kamenitou cestu, po které zas nastoupáte metry zpět. Jakmile budete nahoře, zahnete vpravo a trošku si odpočnete asi 400 m rovinkou. Poté vás čeká sešup lesní stezkou „Root garden„, který je především v poslední části trošku po kořenech. Kdo to nemá najeté, nechť jede přeci jen opatrně! Tato část není moc dlouhá a brzy vás přivede opět na běžnou lesní cestu, po které pojedete vlevo.

Následuje mírné stoupání, odbočení doprava, rovinka lesem až k Formance, kterou přejedete a následně bude asfaltový sešup směrem k obci Sruby, do které však nevstoupíte – asi 200 m před obcí provedete odbočení vpravo. lesní cesta vás pak povede krajem lesa nad obbcí až do míste, kde se dotknete jejího okraje. Tam odbočíte doprava a cestičkou okolo Čertova dubu vyšlápnete zpět na Formanku a k místu U Partyzána. Závěr tohoto stoupání je poněkud prudší „Čórtův dub„. Stačí jedna technická chyba a tlačíte… ale jen kousek :).

Po výjezdu se stočíte ostře doleva a projedete okolo altánku U Partyzána, kde na vás čeká občerstvovací stanice. Dále vstoupíte do střední části trati, která je na rozdíl od úvodní silně XC charakterní části spíše maratonská – již se nebude tolik divočit z kopce do kopce, ale chvíli se svižně pojede po mírně zvlněných cestách a pěšinách. Dojedete až na konec asfaltu, odkud po pokračující lesní cestě pojedete asi 2 km rovně místo s turistickým rozcestníkem, kde odbočíte na pěšinu vpravo. Po ní se rychlou pasáží dostanete na další lesní cestu po které budete pokračovat rovně asi 2 km až k místu, kde cesta začne klesat.

Až přejedete další lesní silničku a pokračujete asi 30m rovně a záhy odbočíte doprava. Cesta vás za chvilku dovede až k rybníku Svatba, před kterým odbočíte doprava. Najedete tak na další na lesní silničku, kterou však po asi 30 m opět opustíte směrem vlevo na lesní cestu. To, co bylo předtím mírně z kopce, je není více či méně mírně do kopce. Až narazíte na další kolmo vedoucí lesní cestu, dáte se vlevo a po asi 1,5 km stejně tak. Poté po cca 500 m projedete další křižovatku rovně a začnete objíždět písák u Újezdu u Chocně.

Trasa se tak dostává do své závěrečné části, která je opět spíše XC charakteru. Objetí písáku proběhne po jeho horní části, za kterou odpočíte doleva, dolů. Sjedete kus po písčitém terénu, až narazíte na asfalt, po kterém se dáte vpravo a po asi 150 m opět vpravo do lesa. Pěšina vás mírným stoupáním dovede na křižovatku několika cest, vy budete pokračovat de facto rovně na úzkou lesní stezku, která vás rychle přivede k pěknému plynulému sjezdíku, který však náhle končí – proto je úsek nazván „Dead end„, pozor na to a brzděte včas ti, kteří nemáte hodně dobré brzdy ;).

Následuje odbočení prudce doprava a pěkný lesní výjezd. Na cestě nahoře se dáte doprava a za 100 m doleva. Tato cesta vás následně po asi 1 km dovede na mýtinu poblíž Čertova dubu, kde jste již jednou byli a opět míjíte občerstvovací stanici. Nyní se stočíte po své levé ruce a pěkným single trailem sjedete opět dolů. Jedná se o lesní sjezd z pár kořeny, která ale není nijak zvlášť technicky náročný a měl by jej dát každý. Přesto nabádáme k opatrnosti, při správné stopě se dá trefit i celkem vysoký skok, takže méně zdatní, opatrně, hlavně v úvodní části! Závěrečná část je již opravdu velmi pohodový trail, který vás příjemně dopraví dolů do téměř minimální výšky.

Dole budete pokračovat v podstatě rovně a bude váš čekat poslední náročnější úsek „Morálka„. Ano, tento kopec bude již především o síle ducha. Je to sice prudší, ale zato poslední kopec nahoru. Pak už je to medík. Jakmile se dostanete na hřeben, užijete si již jen mírně zvlněnou lesní cestu okolo hradiště Hlavačov až ke křižovatce, kde jste předtím odbočovali na Root garden. Nyní se dáte na opačnou stranu a po lesní stezce sjedete z kopce dolů, opět to je pěkný, plynulý sešup dolů. Následně odbočíte doleva, projedete tunýlkem pod tratí a pak už vás čeká cca 400 m finiš po louce a do cíle, respektive na předávku vodákovi či vodačce.

GPX

Trasa ve formátu GPX je ke stažení zde.

UA-54895774-1