menu close menu

Popis trasy MTB

Bikeři obdrží štafetu od běžců, a vydají se ve šlépějích svých kolegů a záhy zmizí v lese… aby z něj stejně jako běžci vyjeli až do cíle. Trasa je unikátní tím, že nekříží žádnou silnici a nevjíždí do žádné obce.  Celou dobu se pojede v lese, jen párkrát bude „líznut“ okraj a bahno oklepáno na pár metrech asfaltu. Jinak bikery čeká 30 km po lese s převýšením cca 450 m, takže nudit se věříme nebudou. Charakter první třetiny je XC, druhá je spíše línější XCM a závěr je opět XC.

Trasa je koncipována tak, aby ji zvládl pokud možno každý. Nicméně přeci jen obsahuje několik náročnějších pasáží, u kterých méně technicky či fyzicky zdatným bikerům či bikerkám doporučujeme sesednout a vláčet bike raději pěšky… tyto úseky jsou na mapce značeny modře a i v terénu budou tato místa (tedy, ta z kopce dolů) označena třemi vykřičníky (!!!) tak, aby jste v zájmu vlastní bezpečnosti raději zpomalili.

Každý biker či bikerka musí mít po celou dobu výskytu na trati nasazenu a zapnutu vhodnou helmu, jinak bude celý tým diskvalifikován!

Pro rok 2019 bylo přistoupeno k drobné úpravě trasy MTB – viz mapka níže.

Trasa je zakreselna na níže uvedené mapce (kliknětě pro zvětšení). Součástí mapy jsou i pojmenované techničtější pasáže (značeno černou čárkovanou čárou), které budou závodnicky i divácky atraktivní :).

Mapový podklad pro zákres trasy byl použit s laskavým svolením Seznam.cz (Mapy.cz).

Popis trasy

Start proběhne v oblasti choceňského softballového stadionu, kde Vám předá štafetu běžkyně či běžec. Odtud vyrazíte směrem k mostu přes řeku Orlici, před kterým odbočíte doleva a pojedete po pěšině okolo řeky až k místu, kde se dá řeka překonat „přes kameny“ (místní název doslova vystihující podobu přechodu přes řeku tvořeného žulovými kvádry). Kdo by se na tento přechod vyloženě necítil (byť vody je případně maximálně po kolena), lze použít „chicken way“ přes most, který je však asi 500 m vzdálen).

Od kamenů vyjedete mírným svahem ke vstupu do lesa, profrčíte tunýlkem pod tratí a vyjedete k Prokopu, od kterého budete ještě chvilku mírně stoupat. Následuje kus po rovině a mírně z kopce až na Velkou verandu, kde odbočíte doprava a v zápětí, po asi 50 m doleva. Čeká vás první náročný úsek, v tomto případě prudký a tím i fyzicky a technicky náročný výjezd „Bahenní stojka„. Hned na kopci vás čeká obrátka vlevo a vlevo a následně nastoupené převýšení sjedete druhým náročným úsekem „No choice„. Technicky náročnější pasáž je krátká, kdo se na ni nebude cítit, rychle seběhne (pokuste se prosím neplést zkušenějším bikerům).

No choice vás vyplivne opět na Velkou verandu  (mýtina), kde odbočíte prudce doprava šikmo do lesa k lesní silničce Formance. Zde přijde ostrá zatáčka vlevo a po asi 100 m doprava. Lesní cesta vás přibližně po 800 metrech mírně svažitého terénu přivede k místu, kde odbočuje pěšinka ke studánce. Po této pěšince odbočíte doprava a absolvujete mírné stoupání lesní cestičkou až narazíte na standardní lesní cestu, po které odbočíte doleva. Tato cesta vás po nějaké době přivede o cca 40 výškových metrů výš, na již jednou dotčenou Formanku.

Po Formance pohodlně dostoupete dalších pár metrů, abyste asi po 300 m odbočili vlevo a většinu nastoupené výšky ztratili zvlněným single trailem „Roll’n’roll“ (kameny bohužel chybí) lesním úbočím, který vás přivede na kamenitou cestu, po které zas nastoupáte okolo písáku zpět. Jakmile budete nahoře, zahnete vpravo a trošku si odpočnete asi 400 m rovinkou. Poté vás čeká sešup lesní stezkou „Root garden„, který je především v poslední části trošku po kořenech. Kdo to nemá najeté, nechť jede přeci jen opatrně! Tato část není moc dlouhá a brzy vás přivede opět na běžnou lesní cestu, po které projedete okolo lesního rybníčku a dokončíte klesání.

Následuje ostrý obrat doleva a opětovné stoupání do maximální výšky, tedy opět cca 50 výškových metrů. Na vrcholu stoupání vás čeká opět Formanka, cca 50 m a následně sešup pěšinkou až k obci Sruby, do které však nevstoupíte – těsně před obcí provedete ostrý obrat vpravo (pozor na ohradník dole – pomalu!!!) a cestičkou okolo Čertova dubu vyšlápnete zpět na Formanku a k místu U Partyzána. Závěr tohoto stoupání je poněkud prudší „Čórtův dub„. Stačí jedna technická chyba a tlačíte… ale jen kousek :).

Po výjezdu se stočíte ostře doleva a projedete okolo altánku U Partyzána, kde na vás čeká občerstvovací stanice. Dále vstoupíte do střední části trati, která je na rozdíl od úvodní silně XC charakterní části spíše maratonská – již se nebude tolik divočit z kopce do kopce, ale chvíli se svižně pojede po mírně zvlněných cestách a pěšinách. Dojedete až na konec Formanky, odkud po pokračující lesní cestě pojedete asi 2 km rovně místo s turistickým rozcestníkem, kde odbočíte na pěšinu vpravo. Po ní se rychlou pasáží dostanete na další lesní cestu po které budete pokračovat rovně asi 2 km až k místu, kde cesta začne klesat. Za chvíli se dáte vpravo a pak opět vpravo mírným stoupáním okolo rybníka.

Po asi 500 m přejedete další lesní silničku a pokračujete rovně. Cesta je zde mírně z kopce a dá se svištět opravdu rychle. Po dalších asi 2 km vás trasa přehodí přes další silničku do protilehlého mírného stoupání, které je však po předchozí pohodlné cestě mírně zákeřné, zvlášť, když je bahno. Až se zase rozjedete, tak po asi 100 m odbočíte doprava a trasa vás vyplivne na cestu okolo hájovny, po které se dáte opět doprava. Projedete okolo hájenky, sjedete mírný kopeček a projedete po hrázi rybníku Svatba. Cesta po hrázi je aktuálně tvořena drobným štěrkem, takže si užijete i šotoliny :).

Za rybníkem najedete na lesní silničku, kterou však po asi 30 m opět opustíte směrem vlevo na lesní cestu. To, co bylo předtím mírně z kopce, je není více či méně mírně do kopce. Až narazíte na další kolmo vedoucí lesní cestu, dáte se vlevo a po asi 1,5 km stejně tak. Poté po cca 500 m projedete další křižovatku rovně a začnete objíždět písák u Újezdu u Chocně.

Trasa se tak dostává do své závěrečné části, která je opět spíše XC charakteru. Objetí písáku proběhne po jeho horní části, za kterou pokračujete rovně. Pěšina vás dovede na křižovatku několika cest, vy budete pokračovat rovně na úzkou lesní stezku, která vás rychle přivede k pěknému plynulému sjezdíku, který však náhle končí – proto je úsek nazván „Dead end„, pozor na to a brzděte včas ti, kteří nemáte hodně dobré brzdy ;).

Následuje odbočení prudce doprava a pěkný lesní výjezd. Na cestě nahoře se dáte doprava a za 100 m doleva. Tato cesta vás následně po asi 1 km dovede na mýtinu poblíž Čertova dubu, kde jste již jednou byli a opět míjíte občerstvovací stanici. Nyní se stočíte po své levé ruce a pěkným single trailem sjedete opět dolů. Jedná se o lesní sjezd z pár kořeny, která ale není nijak zvlášť technicky náročný a měl by jej dát každý. Přesto nabádáme k opatrnosti, při správné stopě se dá trefit i celkem vysoký skok, takže méně zdatní, opatrně, hlavně v úvodní části! Závěrečná část je již opravdu velmi pohodový trail, který vás příjemně dopraví dolů do téměř minimální výšky.

Dole budete pokračovat v podstatě rovně a bude váš čekat poslední náročnější úsek „Morálka„. Ano, tento kopec bude již především o síle ducha. Je to sice prudší, ale zato poslední kopec nahoru. Pak už je to medík. Jakmile se dostanete na hřeben, užijete si již jen mírně zvlněnou lesní cestu okolo hradiště Hlavačov až ke křižovatce, kde jste předtím odbočovali na Root garden. Nyní se dáte na opačnou stranu a po lesní stezce sjedete z kopce dolů, opět to je pěkný, plynulý single trail. Následně odbočíte doleva, projedete tunýlkem pod tratí a pak už vás čeká cca 400 m finiš po louce a do cíle, respektive na předávku vodákovi či vodačce.

Značení je provedeno červeno-žlutými směrovými šipkami:
Značení trasy

UA-54895774-1